Optymalizacja WordPress

Aby pokazać, jak moim zdaniem powinna wyglądać podstawowa optymalizacja systemu zarządzania treścią (ang. Content Management System, CMS) WordPress zgodnie w wszelkimi zasadami SEO i feng shui ;) , opiszę tu zmiany dokonane na moim blogu. Jeśli zgadzasz/nie zgadzasz się z moimi wnioskami lub jeżeli jakieś informacje zawarte we wpisie „Optymalizacja WordPress” okażą się dla Ciebie przydatne, bardzo proszę o ocenę poziomu merytorycznego niniejszego wpisu. Z góry serdecznie dziękuję… :)

Instalacja, konfiguracja i optymalizacja CMS WordPress

Kokpit WordPress

Kokpit WordPress

Instalacja CMS i motywu, wstępna konfiguracja

1. Zainstalowałem WordPress 3.4.1 z poziomu panelu DirectAdmin v1.41.1. Kilka kliknięć i gotowe.

Dziękujemy za aktualizację do najnowszej wersji! WordPress 3.4.1 sprawia, że Twoja witryna jest lepsza, szybsza i bardziej atrakcyjna, tak jak Ty!

- Ach, jak miło! Dziękuję… ;)

2. Zainstalowałem motyw Priimo 1.2. Z punktu widzenia SEO motyw powinien być jak najbardziej unikalny, ale ja potrzebuję na razie jedynie prostego, funkcjonalnego szablonu.

3. Odinstalowałem domyślną, całkowicie zbędną wtyczkę Hello Dolly.

To nie jest zwykła wtyczka – symbolizuje ona nadzieję i entuzjazm całego pokolenia, podsumowane w dwóch słowach piosenki, której najpopularniejszym wykonawcą jest Louis Armstrong: „Hello, Dolly”. Po włączeniu tej wtyczki, w prawym górnym rogu każdego ekranu kokpitu będzie wyświetlany losowy wers Hello, Dolly.

- Nie, dziękuję, naprawdę… :)

4. Zweryfikowałem klucz do API Akismeta.

Używany przez miliony osób, Akismet jest prawdopodobnie najlepszym sposobem na ochronę blogu przed spamem w postaci komentarzy i trackbacków. Zabezpiecza on witryny przed spamem nawet kiedy śpisz.

- No cóż, „Niech ryczy z bólu ranny łoś, Zwierz zdrów przebiega knieje, Ktoś nie śpi, aby spać mógł ktoś. To są zwyczajne dzieje”. ;)

Optymalizacja WordPress (SEO)

5. Zainstalowałem znaną i polecaną wtyczkę All in One SEO Pack 1.6.15.1. YT

6. Zainstalowałem i skonfigurowałem wtyczkę WordPress Related Posts 1.2 (wyświetla 5 postów; random gdy brak podobnych). Chciałem podpiąć popularną wtyczkę Yet Another Related Posts Plugin 3.5.2, jednak:

Opcje YARPP „uwzględniaj tytuły” i „uwzględniaj treść główną” wymagają, aby tabela wp_posts używała mechanizmu MyISAM, ale powyższa tabela używa mechanizmu InnoDB. Te dwie opcje zostały wyłączone.
Aby przywrócić te opcje, uaktualnij tabelę wp_posts wykonując następujące zapytanie SQL: ALTER TABLE `wp_posts` ENGINE = MyISAM;. Nie powinno to spowodować uszkodzenia danych, ale może wpłynąć na szybkość działania.
Jeśli pomimo sprawdzenia tego, jesteś pewien, że wp_posts używa mechanizmu MyISAM, naciśnij ten magiczny przycisk: (…)

7. Usunąłem w „All in One SEO Plugin Options” frazę ” | %blog_title%” w pozycjach od „Post Title Format:” do „Description Format:”, ponieważ miałem „(Temat postu) | Notatki | Notatki”.

8. Zainstalowałem i skonfigurowałem wtyczkę GD Star Rating 1.9.20, jednak w Rich Snippets Testing Tool wystąpił błąd:

Warning: This information will not appear as a rich snippet in search results, because it is contained in a hidden HTML element. Except in special circumstances, Google won’t display content that is not visible to the user. You should mark up the text that actually appears to your users when they visit your web pages.

Naprawiłem to w Ustawienia>>Special, odznaczając „Snippet will be renedered hidden on the page (style display set to none)”. Niestety, pojawia mi się teraz tekst typu „Zarabianie w internecie – Textmarket, 5.0 out of 5 based on 1 rating”, który wcześniej był niewidoczny.

Error: Author profile page does not have an authorship link to a Google Profile.

- Takiego wała! ;) Wy i ta Wasza polityka prywatności

9. Pamiętając o Jasiu i Małgosi, zainstalowałem Breadcrumb NavXT 4.1.0. W odpowiednich miejscach wstawiłem kod:

<div>
<?php if(function_exists(‚bcn_display’))
{
bcn_display();
}?>
</div>

a w style.css dodałem:

/* Default HTML Elements */
div.breadcrumbs { color: #724912;; font-size:12px;}

i zmieniłem „a {}”.

Edytowałem :

 • content-magazine.php
 • content-search.php (niepotrzebne)
 • content-single.php

All in One SEO Pack czy WordPress SEO by Yoast?

10. Przeczytałem gdzieś, że All in One SEO Pack jest dla leniwych, więc posłuchałem Zgreda i zainstalowałem WordPress SEO by Yoast 1.2.8.3. Po przyjrzeniu się dostępnym narzędziom stwierdzam, że to wtyczka dla jeszcze leniwszych. Wszystko robi za mnie :) Przykład:

 • Słowo kluczowe nie pojawia się w pierwszym akapicie tekstu, upewnij się że temat o którym piszesz jest jasny od razu.
 • Częstotliwość pojawiania się słowa kluczowego wynosi 0.91%, a więc jest trochę zbyt mała, a słowo kluczowe pojawia się w tekście 5 razy.
 • Obrazki na tej stronie nie posiadają atrybutu alt zawierającego słowo kluczowe / frazę.
 • Długość meta opisu wynosi mniej niż 120 znaków, ale wciąż dostępnych jest 156 znaków.
 • Dostępna przestrzeń jest krótsza niż 155 znaków, ponieważ Google dołączy datę publikacji w swoim podglądzie.
 • Strona zawiera 27 znaków, co stanowi mniej niż rekomendowane minimum 40 znaków. Użyj pozostałej przestrzeni aby dodać wariacje słów kluczowych lub dodaj jakiś tekst zachęcający użytkownika do działania.
 • Tytuł strony zawiera słowo kluczowe / frazę, ale nie znajduje się na początku tytułu; spróbuj przenieść je na początek.
 • W tekście brakuje tagów nagłówka (takich jak h2, h3).
 • Ta strona posiada 2 linków wewnętrznych.
 • Meta opis zawiera główne słowo kluczowe / frazę.
 • Tekst zawiera 547 słów, co stanowi więcej niż rekomendowane minimum 300 słów.
 • Słowo kluczowe / fraza pojawia się w adresie URL strony.

Meta name=”keywords” – stosować czy nie?

11. Optymalizacja WordPress’a (i nie tylko) to według klasycznego podejścia także metatagi, w tym „keywords”. Dlatego trochę zdziwiło mnie pytanie w ustawieniach „Yoast WordPress SEO: Tytuły i Meta Tagi”:

Nie mam pojęcia czemu chcesz użyć słów Kluczowych Meta, ale jeśli chcesz to zrobić, zaznacz tutaj.

Sprawdziłem: blog i katalog Zgreda, strona Beerbanta – są bez keywords. A na forum PiO Tomek_25 stwierdził:

ten meta tag jest tyle wart co komentarz w kodzie źródłowym

Więc nie zaznaczyłem w/w opcji; zresztą to i tak nie byłyby dynamiczne keywords. W All in One SEO Pack jest możliwość generowania słów kluczowych na podstawie tagów i kategorii, w WordPress SEO by Yoast – nie.

Optymalizacja WordPress’a c.d.: poprawki kosmetyczne

12. Zmieniłem ustawienia tytułów:

 • Wpisów z „%%title%% %%page%% %%sep%% %%sitename%%” na „%%title%% %%page%%”
 • Strony głównej z „%%title%% %%page%% %%sep%% %%sitename%%” na „Blog”
 • Kategorii, tagów i formatu z „Archiwa: %%term_title%% %%page%% %%sep%% %%sitename%%” na „Archiwa: %%term_title%% %%page%%”

13. Ustawiłem atrybuty „alt”, „title”, „rel=external nofollow” dla reklam.

14. W functions.php zmieniłem „Continue reading” na „Więcej →”, „Posted under” na „Kategoria”, „Tagged as” na „Tagi”, a w content-single.php i content-magazine.php „Reply” na „Dodaj komentarz” i „Edit” na „Edytuj”. W single.php „Next” na „Następny wpis i „Previous” na „Poprzedni wpis”.

15. Ustawiłem tło, nagłówek, a w style.css zmieniłem „#footer { background: #2f2822 url(images/content_inner_shadow.png)” oraz „#footer-credits {”

Na koniec 2 screeny z panelu edycji niniejszego wpisu:

Wpis "Optymalizacja WordPress" - widok ustawień SEO

Widok ustawień SEO niniejszego postu

Analiza SEO strony wpisu "Optymalizacja WordPress"

Analiza SEO niniejszego wpisu

Jak widać, podstawowa optymalizacja WordPress’a pod kątem SEO jest dosyć prosta. Oczywiście każdy szanujący się bloger stara się uczynić swój blog atrakcyjnym dla użytkowników, umieszczając na nim np. widżety społecznościowe i inne „wodotryski”, jednak warto pamiętać, aby zbędne wtyczki i modyfikacje nie utrudniały szybkiego wczytywania strony. Jest to niezwykle istotne nie tylko z punktu widzenia samej optymalizacji, ale i pozycjonowania strony www opartej na CMS WordPress.

VN:F [1.9.20_1166]

Oceń, proszę, poziom merytoryczny tego wpisu...

Rating: 4.4/5 (10 votes cast)
Optymalizacja WordPress, 4.4 / 5 , ocen: 10

Zobacz inne wpisy w kategorii:
SEO

Wpisy uporządkowane według tagów:
, ,


5 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>